Chat

Salina Turda- nejkrásnější podzemní prostora

 Autor: IJ Kish
 Prikazano: 4737 x
 Dodano: 13.08.2019
 0 komentara
Krásnější podzemní prostoru nenajdete. Světýlka pohladí duši, slaný a vlhký vzduch zdraví a atrakce hravého a soutěžního ducha :)

Salina Turda je další zastávka v našem putování po Rumunsku. Jedná se o zábavní park, ale ne jen tak ledajaký. Nachází se v podzemí bývalého solného dolu. Solný důl je přes dva tisíce let starý a je přes sto metrů hluboký. 

Přijeli jsme na parkoviště. Zde stoji mnoho stánků se suvenýry a s občerstvením. Ještě více je zde turistů a aut. Vydáváme se do dolu. Teplota je osvěžující, ale miminko jsme oblékli. Vzduch je vlhký a nasáklý solí. Na stropě nás vedly cedule s popisy a tak navštěvujeme několik dolů, stěny tady mají černo-šedé žíhání a vše co se o zeď opřelo, tak je obalené solí. 

V jedné místnosti dokonce stoji pozůstatky techniky na vytahovani nerostu z podzemí, je zde vagonek, obrovské kladky a model dolu. 

Nacházíme zde nenápadné schodiště a míříme do hlavní prostory. Je to obrovské. Jsme neuvěřitelně ve velké prostoře. V horní části je dřevěný ochoz. Prostora je obdélníkového tvaru a na dvou protilehlých stranách vede dolu schodiště. Jednosměrné a výtah, na který je opravdu dlouhá fronta. My se vydáváme po schodišti. Má asi 13 pater. Sledujeme zábavní park dole. Je osvětlen světly visícími ze stropu. Dole vidime vyhlidkove kolo, pinkpongove stoly, klouzačky, kulečníky, bowling a další atrakce. Na každou se plati vstupné. Na dohled výtahu je obrovský stánek se suvenýry. Mají sůl v mnoha variantách, na inhalace, krystaly, sůl na koupání, dekorace. 

My pokračujeme k dalšímu schodišti, které vede ke slanému jezírku. Po něm se prohánějí lidé v lodičkách. Přes vodu vede dřevěný most na ostrůvek, na kterém je mnoho altánků, pěkně nasvícených a dřevěné trámy jsou opět obalené nánosy soli.

Cestou navrch volíme opět schodiště. Dokonce jsme byli nahoře dřív než druhá část výpravy, která čekala na výtah. 

Nahoře jsme se vydali na opačnou stranu, než kudy jsme přišli a našli jsme vyhlídku na jezírko pěkně zvrchu, tak jak je foceno na pohledech a magnetkách. Pokračujeme dál po dřevěném schodišti a skoro si zde připadáme, jak kdybychom najednou stáli na Titaniku. Stojí zde široké vyřezávané dřevěné schodiště zahaleno do solného obalu.

Když jsme pak opouštěli důl, teplota postupně rostla, až jsme vylezli na sluncem  rozpálené parkoviště.

Toto místo se právem pyšní statusem jednoho z nejkrásnějších míst podzemí. A díky atrakcím, nebo i schodišti se pořádně nadýchá léčivého vzduchu.

 

Što bi Vas moglo interesirati?

  09.02.2018
CHKO Žďárské vrchy