Chat

Křivoklátsko

 Autor: IJ Kish
 Zobrazené: 4745 x
 Pridané: 19.04.2018
 0 komentárov
Kam se vydat, když hledáte mystické hrady Krakov nebo Tetín? V jaké oblasti se pohybovali lidé, které známe dnes už jen z pověstí? Kde byl v dětství vězněn Karel IV.? A jak vypadají první motorky značky Jawa? To všechno najdete kousek za Prahou v oblasti Křivoklátska.

Uprostřed Křivoklátské vrchoviny se nachází obec Křivoklát. Zde nad Rakovnickým potokem stojí hrad Křivoklát.
Kdysi se zde nacházel hustý les a na jeho okraji řada známých hradů, jako například Tetín, Libušín, Krakov.
Křivoklát je jeden z našich nejstarších a nejvýznamnějších hradů. První zmínky o Křivoklátu pochází z 12. století. Hrad se nachází na kopci nad stejnojmennou obcí. Půdorys hradu je přibližně trojúhelníkovitý. Z historických faktů je zajímavé například to, že tento krásný hrad sloužil jako vězení v dětství pro Karla IV., nebo později zde byl držen i Edward Kelley, kterého jistě také všichni dobře znáte.

Hrad si můžete prohlédnout s průvodcem a vybrat si z několika okruhů.

Na hradě se natáčela řada pohádek. Z těch novějších je to například Anděl páně, nebo Škola princů.

Z Křivoklátu se můžeme vydat do okolí. Pokud Vás zajímá historie, a historie přímo motocyklová, můžete navštívit místní muzeum. Mají zde unikátní sbírku motocyklů, mopedů, motokol a vozidel Jawa. Exponáty vypadají, jak kdyby právě vyjely z výroby. Většina ze strojů je naleštěna a blýskají se, až oči přecházejí.

Pokud historie ještě nemáte dost a hrad z 12. století a motorky z 20. století Vás nenaplnily, můžete se vydat lesem nad říčkou Berounkou až do obce Zbečno.  Zde naproti kostelu najdete Hamousův statek. A není to jen tak ledajaký statek. Tento tu stojí už od 16. století. Ještě v roce 1992 se zde bydlelo. Nyní je otevřen veřejnosti a tak se můžete přijít podívat i Vy. Pokud sem zavítáte v sobotu, tak se zde můžete seznámit s pečením chleba v dodnes funkční peci na chleba. A i s vybavením statku.

 

Kam Vás článok pozýva?

Křivoklát

Jednen z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Jeho počátky sahají do 12.…

Leontýnský zámek

Leontýnský zámek leží  u Karlova a v roce 1820 byl postaven.…

Čo by Vás mohlo zaujímať?