Chat

Rumunsko: Ponorné hrady schůdně i neschůdně

 The author: IJ Kish
 Displayed: 6443 x
 Added: 03.08.2019
 0 Comments
Kam vyrazit v Apuseni Natural Park? Lákají Vás jeskyně? Tak vyražte do Padisu a pojďte se podívat na Ponorné hrady. Určitě nebudete litovat.

Ráno vyrážíme na výlet. Míříme do hor, které jsme viděli večer při příjezdu ve svitu zapadajícího slunce. Víme, že nás čeká slušné převýšení a množství serpentýn. Již teď začínáme mít pocit, že je to byť na dohled, ale veeelmi daleko. To z ČR neznáme. Doma máme vše pod nosem a ještě mnozí brblají, jak je to daleko. 

Cílové místo je Padiș. Je to malá horská osada s několika domečky. Cestou potkáváme koně, ovce, krávy pasoucí se u silnice. Po vystoupení z auta na nás dýchá příjemná a klidná atmosféra místa. Kempuje zde mnoho lidí, kolem teče potok a na kopci je vidět kaplička.

Vyrážíme podél vody, ale ta najednou zmizí do podzemí. Mimino se nese a kouká co je kde zajímavého. Nikdy tu nebyl a tak je jaksepatří zvědavý. Vypadá spokojeně. A tak vyrážíme po pastvině směrem do údolí. Náš klučina za nedlouho na čerstvém, voňavém vzduchu usíná. Cestou potkáváme stádo krav s pasáčkem a několika psy. Psi štěkají, ale nevzdalují se ze stáda. Někteří turisté prochází i skrz stádo a žijí. Na turistických portálech se píše, že jsou psi bačů velmi ostří, ale toto nebyl ten případ. Opatrnosti ale není nazbyt.

 

Cesta vede do kopce lesem, brzy se otáčí zas z kopce. Končí les a v cestě teče větší potok. Hledáme most, nebo lávku. Jdeme podél potoka až dojdeme k vývěru nejspíš toho potoka, co nahoře mizl do podzemí. 

Přes potok objevujeme padlý strom.To že to má být lávka jsme poznali podle drátu taženého místo zábradlí. Pokračujeme podél potok přes další pastviny. Tentokrát se zde pasou ovečky s bačou i pasteveckými psy. Brodíme znovu potok a vydáváme se do kopce, kam ukazuje šipka rozcestníku. 

Náš cíl jsou ponorné hrady Cetățile Ponorului, což je systém jeskyní a propastí. Cesta nás vede po úzké kamenité pěšině. Turistů přibývá a nakonec jsme došli k turistické koloně. Je tu řetěz, po kterém se dostaneme až na dno propasti. Dole je vidět snad díra do pekla. Skalní vstup do jeskyně vysoký asi 74m. Je to něco jako Macocha, ale větší. Slézá se po skále, po kamenech, které vypadají jako vyschlé koryto dravé řeky. Dole v jeskyni pak řeka opravdu vyvěrá, rovnou padá v menším vodopádu a dále teče dále do tmy.