Chat

Pět tipů v okolí Středních Čech

 Autor: mikimaus
 Prikazano: 5029 x
 Dodano: 19.09.2015
 0 komentara
Časová náročnost: 6 hod
Počet zajímavostí: 5
Stoupání: 735 m
Klesání: 755 m
Cena za vstupné: 0 Kč

Mníšek pod Brdy

První zmínka o hradu pochází z roku 1348 v Majestas Carolina , který napsal Karel IV. Na tomto místě stál malý hrádek , který byl obklopený hradbou a příkopem, který ho odděloval od města. Roku 1487 získal Mníšek významný rod pánů z Mitrovic na více než 150 let.

46.jpg Roku 1655, kdy panství od Mitroviců koupil Servác Engel z Engelsflussu v letech 1656-1672 nechal zámek opravit. Tato oprava zámku dodnes přes podstatné mladší úpravy nechala zásadní podobu a výtvarný charakter. Zámek Mníšek pod Brdy se třemi nárožními věžemi leží v centru města a je obklopen parkem ,který ma i rybník. Zámek byl sídlem nižší šlechty ,která tu vydržela až do 1. republiky a právě atmosféru z dřívější doby můžete zažít na tomto zámku. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi se zámeckou kaplí nebo soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů.

Od roku 1958 je Zámek chráněn jako kulturní památka České republiky a je ve vlastnictví státu .

Zámek Dobříš

0.jpg Rokokový zámek upoutá při příjezdu z Prahy do Dobříše každého návštěvníka. Zámek Dobříš pochází z roku 1666 , kdy Brunovi z Mansfeldu nechali stavět malý barokní zámek. V letech 1745- 1775 nechal Jindřich Pavel Mansfeld stavbu upravit podle francouzských vzorů spolu s francouzskou zahradou a anglickým parkem a od té doby si zachoval zámek svou podobu. Jeho dcera Isabella byla provdána za Františka Gundakara Colloreda. A tím vznikl šlechtický rod Colloredo - Mannsfeld, který zde žil až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší. Zámek byl později využíván jako Domov spisovatelů.

35.jpg Ve francouzském parku je bohatá sochařská výzdoba,Buxusové bludiště a sochy,fontána napájení Heliových koní a památník vysazení ondater na evropském kontinentu.

Zámek je hodně využíván pro kulturní akce jako jsou: výstavy, svatby či filmování.

Zámek Hluboš

05.jpg Hluboš je obec , která se nachází v okrese Příbram.

Zámek Hluboš vznikl přestavbou dřívější tvrze v 2.polovině 16. století. Počátkem 20. let sloužil zámek jako letní sídlo prezidenta T.G. Masaryka.

Zámek Hluboš se stala součástí valdeckého panství v polovině 13.století díky svému 1.majiteli Oldřichu Zajíci, který vlastnil i nedaleký hrad Valdek. V Hluboši stála původně dřevěná tvrz, přes kterou vedla karavanní cesta. Tvrz stála v místech vrchní části dnešního zámku. Později byla na jejím místě postavena tvrz zděná a tato tvrz byla obehnána hradbou, příkopem a uzavřena vraty. V době nebezpečí si sem mohli obyvatelé vesnice uložit nejcennější věci.

Na zámku vznikla botanická zahrada a stala se nejstarší botanickou zahradou na území Čech a jednou z nejstarších ve střední Evropě. Přes Hlubošský park se k nám dostaly některé stromy z Číny a Ameriky do naší vlasti úplně poprvé jako například cedr libanonský, jedlovec kanadský. V roce 1937 tu natočil Hugo Hass "Děvčata , nedejte se" a v letech 2005-2008 se zde natáčela "Pojišťovna štěstí ".

V Hluboši můžete najít Kostel Největší Trojice, zámek s kaplí Svatého kříže, anglický park , a zbytky původního hamru Paďousy.

Od roku 1958 je zámek chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hluboší vede k zámku zelená turistická značka.

Zámek Osov

Na místě, kde dnes stojí zámek, stávala na počátku 15. století tvrz, která často měnila majitele.V roce 1677 ji koupili Kaunicové, kteří ji nechali zbořit a Jan Adolf Kaunic v letech 1728-1737 nechal vystavět barokní zámek Osov. Zámek je trojkřídlá budova s polopatrem, k hlavnímu průčelí je přistavěný novodobý balkón. Zámek je obklopen krásnými alejemi.

os.jpg Na zámku Osov se kromě hejtmana nacházel i hofmistr, dvorní kuchař, dvorní zahradník, podkoní a také dvorní malíř de Pini, zámecký kaplan a dvorní šašek Pimfinger. Kounicové drželi Osov do roku 1804 a do doby, kdy zámek měli ve vlastních rukách byla ještě provedena rokoková úprava zámku. Jméno stavitele zámku není přesně známo, ale je pravděpodobné, že stavitelem byl Anselmo Lurago, který po smrti Bartolomea Scottiho převzal a dokončil stavbu nového kostela v Osově. Rozsáhlou trojkřídlou jednopatrovou budovu obklopoval francouzský park .

Zámek Osov také chvíli sloužil jako kulturní centrum, kde se setkávali významní lidé různých profesí. Častým hostem byl Karel Čapek s chotí Olgou Scheinpflugovou, sochař Karel Dvořák s Leopoldou Dostálovu a jiní. Je možné ,že spisovatelé a režiséři, kteří často zámek navštěvovali se nechali zámkem inspirovat a své pocity vkládali do svých děl. Před druhou světovou válkou byl zámek místem tajných jednání mezi českou kulturní frontou, která byla zastupována například Čapkem a Peroutkou, a německým kulturním atašé.

Na zámku se natáčelo nejčastěji pro Němce, kteří chtěli ukázat jak to u nás dříve vypadalo a proto na zámku probíhali i menší rekonstrukce.

Dalšími turistickými zajímavostmi jsou u zámku: Šemíkův hrob, Koněpruské jeskyně, rozhledna na Studeném vrchu ,Hradec , Plešivec či Liteň.

op.jpg

po.jpg

Zámek Tmáň

ss.jpg Namísto zámku tu dříve ležela tvrz , která se poprvé připomíná v roce 1540,ale později byla přestavěna na barokní zámek a to v 18.století.

fd.jpg Dále byl ještě upravován a to v 1. polovině 19. století a v roce 1891. U zámku také najdeme původně gotický kostel sv. Jiří , který byl později barokně přestavěn a patří k nejstarším kostelům v Čechách. Patří k němu i hřbitov s několika zajímavými náhrobky. Ty nejcennější jsou uloženy v kostele a pocházejí z 15 stol. Zámek navštěvoval v letech 1909-1912 malíř M. Aleš, který zde našel krajinu svého stáří a nakreslil zde několik tmaňských obrázků. Zámek Tmáň také navštěvovala manželka jednoho ze synů posledního majitele panství, operní pěvkyně Gabriela Horvátová, která v roli „kostelničky" proslavila Janáčkovu operu „Její pastorkyňa".

K turistickým cílům patří Koněpruské jeskyně, které leží 6 km od obce ,Aksamitová brána , Zlatý kůň a Koukolová hora.

Što bi Vas moglo interesirati?

  19.04.2018
Křivoklátsko