Chat

Příbram

 Autor: IJ Kish
 Gesehen: 2845 x
 Zugefügt: 25.04.2018
 0 Kommentare
Co se Vám vybaví pod jménem Příbram? Třeba CHKO Brdy, poutní místo Svatá Hora. A co třeba uranové doly a zajatecký tábor?

 

Příbram je město ležící východně od Plzně.

Ve městě najdete neobvyklé historické objekty. Příbram totiž patřila k hornickým městům, kde se těžila ruda a uran. Dnes můžete navštívit několik skanzenů i dolů věnující se tomuto tématu.

V Přerově najdete Hornický skanzen Březové Hory. Zde se seznámíte s historií těžby stříbra a uranu, a z jízdy vláčkem podzemím budou mít radost i děti. Tento skanzen má hned tři areály. Do každé části si můžete koupit vstupné zvlášť a dokonce i jen na jednotlivé části a netřeba absolvovat celou prohlídku. Tento skanzen najdete kousek od centra a všechny tři areály kousek od sebe.

Památník Vojna Lešetice najdeme jižně od Příbrami. Již z dálky je vidět věž, která to zde celé střeží. Když dojdete k oplocení, tak Vám musí běhat mráz po zádech. Vysoké ploty, strážní věže, celý areál přehledný a jako na dlani. Musí vám to zde připomínat zajatecký tábor i kdybyste netušili, že něco takového tady bylo a dosud je k vidění. Tábor sloužil nejprve pro německé válečné zajatce. Ti ale byli po válce odsunuti do Německa a zde neměl kdo těžit. Tehdejší komunistická vláda sem poslala své odpůrce a ti hlídaní SNB pokračovali v těžbě uranu.

Ve městě najdeme i zámeček Ernestinum. Zde se můžeme seznámit s historií III. odboje, tedy období 1948-1989.

Významným poutním místem je Svatá Hora. Jedná se o komplex chodeb, tzn. ambitů, kaplí a přilehlého kláštera. Stojí zde o gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Celý areál je na pahorku nad městem. Areál je přístupný veřejnosti. Konají se zde různé výstavy, můžete zavítat na prohlídku a bude-li Vás dostatek a budete-li mít zájem, tak i s varhanním koncertem, dále se zde konají pravidelné mše a svaté poutě.

A co víc je v okolí Příbrami? Po dlouhém stání v muzeích a pomalém pochodování s ostatními turisty můžete vyrazit do CHKO Brdy. A ani nemusíte daleko. Vrch Třemošná je nedaleko Příbrami západním směrem a poskytuje výhled na město i na Svatou Horu.

Wofür interessieren Sie sich?